Лановецьке об’єднане управління ПФУ Тернопільської області інформує

ЛЕГАЛЬНА ЗАЙНЯТІСТЬ – ЗАПОРУКА СОЦІАЛЬНОГО ЗАХИСТУ

Згідно з Конституцією України кожна людина має право на працю, яку вона вільно обирає або на яку вільно погоджується. Але ще чимало громадян живуть днем нинішнім, надаючи перевагу тимчасовим сумнівним вигодам, тому останнім часом усе частіше доводиться стикатися з таким негативним явищем, як використання найманої праці громадян без оформлення трудових відносин – «тіньовою» зайнятістю.

Більшість молодих людей не задумуються про стаж, пенсії, захист своїх прав відповідно до законодавства. Їм важливіше отримати сьогодні гарну заробітну плату.

Інколи підприємства платять своїм працівникам дві заробітні плати: офіційну і неофіційну («у конверті»). Це вигідно роботодавцю, і працівник, ніби, не ображається, оскільки йому надається можливість заощадити на податку з доходів фізичних осіб. Тільки ось ні керівники підприємств, ні їх працівники не замислюються про ті наслідки, які можуть виникнути.

Отримання заробітної плати в «конверті» – це, перш за все, удар по пенсійних накопиченнях громадян, а відсутність запису в трудовій книжці і зовсім позбавляє працівників пенсійного стажу. Адже нарахування страхових внесків на обов’язкове державне пенсійне страхування здійснюється роботодавцем тільки виходячи з офіційної суми заробітної плати. У разі вивільнення при скороченні чисельності або штату працівників, або ж при виникненні проблем зі здоров’ям, працівник не отримає компенсаційних виплат і оплати лікарняного листа, бо вони розраховуватимуться тільки з офіційної, малої заробітної плати. Значно втрачають у виплатах, внаслідок отримання зарплат «в конвертах», майбутні мами, оскільки розмір допомоги з вагітності і пологів безпосередньо залежить від розміру офіційної зарплати.

Шановні роботодавці! Закликаємо Вас зробити крок назустріч суспільству – легалізувати зайнятість населення та відмовитись від виплати зарплати «в конвертах». Це дозволить зняти, по-перше, соціальну напругу, а по-друге, дозволить громадянам отримати реальну соціальну підтримку.

Трудові відносини між роботодавцями і працюючими повинні будуватися на законодавчій основі, з дотриманням відповідних соціальних гарантій. Лише легальне працевлаштування гарантує забезпечення конституційних прав усіх учасників ринку праці.

Лановецьке об’єднане управління

Пенсійного фонду України Тернопільської області